• Kategorie blogu

Drdlík doprava zdarma

EUREKO plastová krytina na střechu/drdlik  Spolehlivá firma Drdlík

 

,,Krása v dřevě ukrytá,, 

Drdlík- Soláň, palstový šindel EUREKO

Drdlík- Strádonice, dřevěný šindel

Drdlík- Slovensko plastový šindel EUREKO

Drdlík- plastový šindel EUREKO DDS 2

 1. Úvod
 2. Blog
 3. Jak na montáž plastové krytiny EUREKO DDS II? Zde je přesný návod
15.04.2019

Jak na montáž plastové krytiny EUREKO DDS II? Zde je přesný návod

Dnešní doba nabízí širokou škálu možností pro výběr střešní krytiny. Už dávno nejde pouze o pálené tašky nebo dřevěné šindele. Dnes si můžete vybrat ze široké nabídky krytin, které přesně reflektují vaše požadavky a potřeby, a sedí ke konkrétní stavbě jak po technické, tak i designové stránce.

Oblíbenou volbou řady lidí je plastová střešní krytina EUREKO DDS II, která svým vzhledem přesně imituje dřevěný šindel. Právě proto se často používá právě na stavení, kde dříve dřevěný šindel byl, ideálně tedy venkovské chalupy a chaty. Nejen samotná kvalita krytiny, ale i kvalita pokládky významně ovlivňuje její výsledný vzhled, odolnost a životnost. Proto vám dnes chceme představit montážní návod na plastovou krytinu EUREKO DDS II, abyste věděli jak na to. Pokud jste v pokládce krytin alespoň trošku zkušení nebo máte někoho, kdo vám poradí či pomůže, pak ji můžete zvládnout i sami. S tímto návodem to půjde hravě a s výsledkem budete moci být maximálně spokojení.

Příprava

Před samotnou prací si připravte pracoviště. Ujistěte se, že:

 • Materiál je vhodně uložený tak, abyste k němu měli snadný přístup.
 • Máte všechno potřebné nářadí a nástroje, které jsou pro výkon této práce nezbytné.
 • V žádném případě nepodceňujte bezpečnost! Nezapomeňte na vhodné jištění!

Výhodou plastové krytiny EUREKO DDS II je, že se montuje odshora dolů a nejsou tedy potřeba pracovní lávky. Konstrukce šablony umožňuje montáž na latě, bednění nebo OSB desky. Doporučujeme montáž na latě, která je bezpečnější a snadněji také vytvoříte odvětrávací mezeru. Jelikož se jedná o skládanou krytinu, je nutné vždy použít pojistnou hydroizolační fólii. Fólii vybíráme dle sklonu, typu střechy a způsobu zabudování do střešního pláště. Fólii instalujte dle pokynů výrobce. V žádném případě svévolně neměňte postup a držte se doporučených přesahů a nezapomeňte i na pečlivé upevnění v úžlabí.

Střešní krytina EUREKO DDS II se pokládá od minimálního bezpečného sklonu 25 stupňů. První neměnná vzdálenost latí je dána konstrukcí šablony – vždy je to 21 cm. Druhá – volitelná – vzdálenost mezi řádky se mění podle sklonu střechy a určuje vlastní přesah šablon. Může se jednat o rozmezí 17–25 cm v závislosti na konkrétním sklonu střechy. Pokud je sklon střechy 30 stupňů, měla by tato vzdálenost být maximálně 19 cm. K většímu napodobení vzoru dřeva se vyrábí šest různých motivů plastového šindele, které je třeba mezi sebou promíchat. Zajistíte tak větší plastičnost výsledné pokládky, která bude maximálně imitovat dřevo.

Montáž

Montáž šindele provádíme vždy odshora dolů s pokládkou zleva doprava. Šablona se zasouvá do horního a spodního zámku na boku předešlé šablony a přibíjí se dvěma hřebíky. Je nutné také dbát na vytvoření dilatační mezery v odvodňovací drážce pro správnou funkci krytiny při změnách teplot. U hřebene se musí zhotovit odvětrání střešního pláště. To je možné udělat přímo z rovných šablon a vytvořit tak malá oka. Postup je snadný:

 • Ze zbytku latí si vyřízneme oblouček 50 cm dlouhý a 3 cm vysoký.
 • Ten přibijeme na spodní lať posledního řádku v pravidelných vzdálenostech.
 • Na žlábek pod odvětrávání připevníme 50 cm dlouhou plastovou mřížku, tzv. hřeben. Při montáži pak rovné šablony přesně zkopírují oblouček a vytvoří odvětrávání pro přibližně 20 m2 střechy.

Šindel v první řadě u okapu podložíme latí o 18 mm vyšší, než jsou ostatní latě. Oplechování je vzhledem k životnosti krytiny vhodné volit z měděného plechu, ale ani po plastovanému plechu se nic nestane. Závětrnou lištu zhotovte dle montážního návodu. Plastové šablony jsou lehké a v místě největšího působení větru je nutné je řádně ukotvit. Z toho důvodu existuje dělená závětrná horní lišta, kdy její horní část přidržuje horní konec šablony.

Při montáži nesmíte zapomenout:

 • promíchat šest motivů šablon
 • hřebíky používejte v délce 32 mm do průměru maximálně 2,8 mm
 • hřebíky zcela nedotahujte
 • volte správnou dilatační spáru s ohledem na změny teplot

Montáž v nároží

Pro vykrytí nároží budete potřebovat šablonu s označením DDN II. Tyto šablony jsou 60 cm dlouhé a mají delší zámky, které se při montáží upravují na délku. Vzdálenost řádku nesmí být větší než 53 cm. V případě, že tomu tak je, je nutné použít pomocný podkládací řádek. Pokud obě navazující roviny střechy nemají stejný sklon, vznikne nestejný počet řádku, pak je nutné určit, kde se bude řádek ztrácet nebo naopak rozdvojovat.

Pokládka roviny se ukončí přibližně 40 cm od středu nároží. Latě ve vzdálenosti asi 10 cm od středu nároží sesekáme do oblouku. V místě, kde se šindel přibíjí, se odlomí díl s otvorem a zasune se do připraveného čepu na spodní straně rovnoběžně s delší stranou. Nárožní šablonu přiložíme k poslední rovné šabloně a vyznačíme místo, kde zámek zkrátíme. Šablonu také zkrátíme na délku. U první nárožní šablony je také nutné proříznout žebra tak, aby dobře dosedla na poslední rovnou šablonu. Kónické šablony zatím nepřibíjíme, pouze je zespoda připevňujeme zámkem tak, že jej otočíme o 90 stupňů pod rovnou šablonu.

U dalších šablon postupujeme obdobně. Musíte neustále kontrolovat pomyslnou rovinu řádku a plynulé otáčení řádku přes nároží na sousední rovinu. Prostřední šablona musí být zcela rovnoběžná s nárožím. Toho případně docílíme přidáním nebo ubráním rovné šablony. A právě proto jsme kónické šablony doposud nepřibíjeli. Nyní můžeme tuto úpravu provést a jakmile budete s výsledkem spokojeni, můžete šablony přibít.

Montáž v úžlabí

Pro úžlabí budeme potřebovat šablonu s označením DDU II. Úžlabí je nejproblematičtější část střechy a je tedy nutné mu věnovat zvýšenou pozornost. Do středu úžlabí osadíme prkno o šířce přibližně 8 cm. Toto prkno zajistí plynulý přechod krytiny v úžlabí. Dále na laťování uprostřed úžlabí umístíme bitumenovou lepenku, která posiluje vodotěsnost úžlabí. Na lepenku si nakreslíme průběh řádku. Postup montáže úžlabí je velmi podobný jako montáž nároží. Úžlabí se pokládá od shora nahoru. Na ukončený rovný řádek přikládáme úžlabní šablony a upravujeme je dle sklony střechy a řádku. Dolní řádek ořežeme na 2 cm a u předcházející šablony dle potřeby zkracujeme vodní drážku tak, abychom vytvořili plynulý oblouk. Stejně jako u nároží nejprve šablony nepřibíjíme, abychom s nimi mohli ještě později manipulovat. Nejprve se přesvědčíme, že jsou rovnoběžně se středem úžlabí. Toto kontrolujeme vždy ze země. Pohled ze střechy zkresluje!

Za středem pokračujeme s pokládkou šablon tak dlouho, až je vodní drážka kolmá k latím. V případě, že navazující části střechy nejsou ve stejném sklonu, dojde k tomu, že na sebe nebudou navazovat řádky v úžlabí. Zásada je taková, že v místě, kde bude mezi řádky rozdíl o půl řádku současně s například klesajícím řádkem, uděláme ještě jeden řádek. Dostaneme se tak na protilehlé straně o půl řádku výše. Řádky pak ale budou postupně klesat, až se dostanou zase o půl řádku níž. V tomto místě pak řádek opět rozdvojíme. Právě tento postup je vůbec to nejtěžší, s čím se můžete při pokládce potkat. Chce to hodně trpělivosti a někdy i pracovat metodou pokus omyl, dokud nebudete skutečně spokojeni. V každém případě však není dobré tuto pasáž uspěchat, aby si krytina skutečně zachovala svoje vlastnosti.

 

Montáž sněhových háků

Posledním krokem pak může, ale nemusí být připevnění háků na kulatinu, která je nezbytná pouze tam, kde dochází k velkému sesunutí sněhu ze střechy, a máte strach, že vám sníh spadne na hlavu. Pokud to není váš případ, nemusíte se tímto zabývat. V opačném případě se jedná pouze o poměrně snadné připevnění háků, do kterých se vloží dřevěná kulatinu. Lze to provést již v rámci pokládky krytiny, nebo klidně i kdykoliv později, pokud tato potřeba nastane. Pak stačí pouze oddělat několik kusů šablony, háky připevnit na latě a šablony opět vrátit na své místo.

Pokud si nejste jistí pokládkou, přijeďte na školení, kterou firma Drdlík dělá ZDARMA a v termínu, který Vám bude vyhovovat. Klidně i o víkendu!

 

Napište nám na info@strecha-je-hra.cz

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Šindelové novinky do e-mailu!
Můžete se kdykoli odhlásit. Rozesíláme 1x za měsíc.

                      

OTÁZKY A ODPOVĚDI

 

ŠINDELOVÝ SLOVNÍK

 

EUREKO PLASTOVÝ ŠINDEL DDS 2

- Dřevěný šindel vs. Plastový šindel

- Přednosti plastové krytiny EUREKO

- Ceník EUREKO

- Co jste se nikde nedozvěděli!

        

 

více odpovědí na dřevěný a ploastový šindel

dřevěný šindel štípaný drdlík

 

 

Nerozumíte řeči našeho kmene?
Osvojte si správný ŠINDELOVÝ slovník.

Výroba dřevěného šindele    Smrkový šindel       

Alpský šindel    Řezaný šindel   Valašský šindel 

Hoblovaný šindel    Plastový šindel   Pokládka šindele  

Nátěr šindele    Sušení a balení šindele 

  SLOVNÍK- šindel dřevěný a plastový

                Drdlik- dřevěný a plastový šindel EUREKO

 

Copyright © JOSEF DRDLIK 1989 - 2021. Všechna práva vyhrazena.