Vítejte u nás v ŠINDELÁRNĚ!

Od roku 1989 vyrábíme a pokládáme dřevěné šindele.

Drdlík- alpský šindel modřínovýAlpský šindel se vyrábí zejména z modřínového dřeva štípáním. Nemá péro a drážku, klade se ve dvou nebo ve třech vrstvách. V alpských zemích ( Rakousko, Německo, Švýcarsko). Alpský modřínový šindele jsou určeny převážně na střechy dřevěnic, památkových a stylových objektů, ale v poslední době si nacházejí stále širší uplatnění a zdobí nejen střechy, nýbrž také stěny provětrávaných fasád moderních ekologických domů. Životnost Alpské šindele je 60 až 80 let bez jakéhokoliv nátěru.
Šindel Valašský se vždy vyráběl ze dřeva smrkového a jedlového. V posledních letech stoupá zájem o dřevo modřínové, které je hodně smolnaté s obsahem silic, a tím je i více odolnější vůči povětrnostním vlivům než dřevo smrkové. Valašský šindel se používá na střechy a obložení nejvíce v České a Slovenské republice.Drdlík- dřevěný smrkový šindel

Výroba: Alpský modřínový šindel

Dřevěné šindele jsou vyráběny z vysoce kvalitních, pečlivě vybíraných, pomalu rostoucích stromů s vysokou hustotou letokruhů bez náznaku točivosti, čili rovnoběžné nebo doleva točené. Pravotočivé stromy nejsou pro výrobu šindelů vhodné. Pomalý růst a vysoká nadmořská výška, zaručuje větší hustotu dřeva, které dobře odolává povětrnostním vlivům. Nejdříve si vybíráme stromy přímo v lese ,,tzv. na stojáka,,, kde oko zkušeného šindeláře pozná, jestli strom bude vhodný na šindel. Máme to štěstí, že v našem okolí se nacházejí lesy pana hraběte Kinského, v nadmořské výšce 700 m, kde je velmi dobré dřevo na šindel. Stromy na výrobu šindele si necháváme kácet v zimních měsících, kdy stromy jsou bez mízy. Kupujeme prvních 5 metrů od pařezu (tzv. odénkový kus), kde je dřevo bez suků. Jedná se o nejlepší a nejkvalitnější část stromu (tzv. výběr) a tomu odpovídá i cena. Následně se odveze k nám na skládku dřeva, kde se skladuje.

   dřevěné šindele, drdlík

Dřevo na Alpský modřínový šindel

Drdlík- kulatina na alpský šindelDrdlík- dřevo na štípaný šindel valašský a alpskýDrdlík - modřínový šindel štípaný

Modřínovou kulatinu o průměru 25 až 80 cm si nařežeme na špalky v délkách 27, 32, 42, 52 cm, ale na přání zákazníka i jiné délky. U modřínu odštípneme běl. Špalky se rozštípnou na čtvrtiny, které se dále štípou na jednotlivé destičky v tloušťce cca 1,2 cm a 6–24 cm široké.

Nejvíce vyrábíme v délkách 40 cm.

 

Štípaný

Šindele vyrábíme tradiční technologií – štípáním a následným ručním opracováním (strouháním), kdy je každý kus přibližně od třetiny délky směrem dozadu postupně zeslaben až na polovinu tloušťky. Štípáním nedochází k přerušení dřevních vláken, což je důležité pro nemožnost vzlínání vody do šindele, pro rychlý odtok vody po vláknech ze střechy a samozřejmě také na trvanlivost šindele. Proto i sklon střechy s dřevěným šindelem je velmi důležitý. Dá se říci, že čím větší sklon, tím delší životnost (od 45° více).

 

Sušení a balení šindele

Vyrobený Alpský šindel se opracuje a skládá do balíků. Balíky se skládají na paletu, který se uskladní pod střechou a je připraven k expedici.

Alpský šindel vyrábíme na zakázku - pro aktuální skladové množství a aktuální cenu nás prosím kontaktujte, uděláme Vám rozpočet ZDARMA.

Drdlík- alpský šindel balený na paletěDrdlík- alpsý šindel na paletěDrdlík- odvoz alpského šindele

 

Rozměry a použití

Standardně vyrábíme Alpský šindel o délkách 25, 30, 40, 50 cm, šířce 6-24 cm a tloušťce 1-1,2 cm. Na přání zákazníka i jiné druhy a délky Alpského šindele. V případě závazné objednávky lze vyrobit nový šindel přímo dle původního šindele, popřípadě dle Vašeho zadání.

Nejvíce vyrábíme v délkách 40 cm.

Drdlik- balení alpského šindele  drdlík- alpský modřínový šindel

Životnost

Životnost Alpské šindele je 60 až 80 let bez jakéhokoliv nátěru, a proto se neimpregnuje, což umožňuje obsah pryskyřice v modřínovém dřevě. Při nátěru má životnost daleko vyšší, ale nátěr se dělá až po delším časovém období.

 

Nátěr Alpského šindele

Není nutný. Alpský štípaný šindel vlivem slunečního záření časem tmavne až šedně.

 

Pokládka Alpského šindele

Jednotlivé šindele se kladou na sraz a každá následující řada překrývá mezery řady předchozí. Pokládku se provádí pomocí dvojitého nebo trojitého krytí. Alpský štípaný šindel se pokládá na bednění, nebo na latě. A které překrytí použít?

  • Obklad stěny, fasády: překrytí na 1/2 délky šindele
  • Střešní krytina: se sklonem nad 45°- překrytí na 1/2 délky šindele. Se sklonem pod 45° se provádí trojité krytí s překrýváním 1/3 délky.

 

 

Neváhejte nás kontaktovat a zeptejte se na cokoli na telefonním čísle: +420 608 87 28 27 nebo na e-mailové adrese: info@strecha-je-hra.cz , kde vám velmi rádi odpovíme na Vaše dotazy. Kromě přesného výpočtu spotřeby krytiny a potřebných doplňků získáte zároveň návrh ideálního řešení, naše dlouholeté zkušenosti + odborné poradenství.

 

Děkujeme za Vaši přízeň, Váš tým Drdlík.


Zákaznický servis:
Ceník plast. šindel EUREKOCeník dřevěný šindel - Kalkulace střechy- Školení - Kontakt
Naše výrobky:
Dřevěný šindelPlastový šindelDřevěné obklady na zeď - Šindelové stříškyDřevěný žlab

Novinky z našeho blogu

UKONČENO - Letní výprodej vybraných modelů dřevěných obkladů na stěnu
03.08.2021
UKONČENO - Letní výprodej vybraných modelů dřevěných obkladů na stěnu
I přesto, že je tady léto, je teď ten správný čas na pořízení dřevěných obkladů na stěnu. Proto jsme si pro Vás připravili letní výprodej vybraných mo... číst celé
EUREKO MODERNA: Plastová krytina za rozumnou cestu v nejlepší kvalitě
26.07.2021
EUREKO MODERNA: Plastová krytina za rozumnou cestu v nejlepší kvalitě
Ať už vlastníte rodinný dům, chalupu nebo chatičku v zahrádkářské kolonii, je dobré myslet na to, aby disponovala kvalitní střešní krytinou. číst celé
Z naší dílny: Stříška za smrkového šindele
03.06.2021
Z naší dílny: Stříška za smrkového šindele
Tento týden se v naší dílně zrodila nová stříška ze smrkového šindele. číst celé
Nabídka plastových krytin
01.03.2021
Nabídka plastových krytin
Plastový šindel EUREKO DDS II je věrnou kopií dřevěného šindele. Je však oproti dřevěnému šindeli bezúdržbový, odolný vůči mechům a lišejníkům. Jeh... číst celé
Šindelové novinky do e-mailu!
Můžete se kdykoli odhlásit. Rozesíláme 1x za měsíc.

                      

OTÁZKY A ODPOVĚDI

 

ŠINDELOVÝ SLOVNÍK

 

EUREKO PLASTOVÝ ŠINDEL DDS 2

- Dřevěný šindel vs. Plastový šindel

- Přednosti plastové krytiny EUREKO

- Ceník EUREKO

- Co jste se nikde nedozvěděli!

        

 

více odpovědí na dřevěný a ploastový šindel

dřevěný šindel štípaný drdlík

 

 

Nerozumíte řeči našeho kmene?
Osvojte si správný ŠINDELOVÝ slovník.

Výroba dřevěného šindele    Smrkový šindel       

Alpský šindel    Řezaný šindel   Valašský šindel 

Hoblovaný šindel    Plastový šindel   Pokládka šindele  

Nátěr šindele    Sušení a balení šindele 

  SLOVNÍK- šindel dřevěný a plastový

                Drdlik- dřevěný a plastový šindel EUREKO

 

Copyright © JOSEF DRDLIK 1989 - 2021. Všechna práva vyhrazena.
 
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.