1. Úvod
  2. Valašský šindel
  3. Výroba šindele

Zkušený šindelář pozná, jestli je strom vhodný na výrobu šindele.

Dřevo na šindele

Dřevěné šindele jsou vyráběny z vysoce kvalitních, pečlivě vybíraných, pomalu rostoucích stromů s vysokou hustotou letokruhů bez náznaku točivosti, čili rovnoběžné nebo doleva točené. Pravotočivé stromy nejsou pro výrobu šindelů vhodné. Pomalý růst a vysoká nadmořská výška, zaručuje větší hustotu dřeva, které dobře odolává povětrnostním vlivům. Nejdříve si vybíráme stromy přímo v lese ,,tzv. na stojáka,,, kde oko zkušeného šindeláře pozná, jestli strom bude vhodný na šindel. Máme to štěstí, že v našem okolí se nacházejí lesy pana hraběte Kinského, v nadmořské výšce 700 m, kde je velmi dobré dřevo na šindel. Stromy na výrobu šindele si necháváme kácet v zimních měsících, kdy stromy jsou bez mízy. Kupujeme prvních 5 metrů od pařezu (tzv. odénkový kus), kde je dřevo bez suků. Jedná se o nejlepší a nejkvalitnější část stromu (tzv. výběr) a tomu odpovídá i cena. Následně se odveze k nám na skládku dřeva, kde se skladuje neodkorněné.

   dřevěný šindel, drdlík
dřevěné šindele, drdlíkŠindel valašský se vždy vyráběl ze dřeva smrkového a jedlového. V posledních letech stoupá zájem o dřevo modřínové, které je hodně smolnaté s obsahem silic, a tím je i více odolnější vůči povětrnostním vlivům než dřevo smrkové.

 

Šindel Valašský- NA PÉRO A DRÁŽKU- smrk nebo modřínŠindel Alpský- modřín
dŘEVĚNÝ ŠINDEL ŠTÍPANÝ VALAŠSKÝ, DRDLIKšindel modřínový alpský, drdlík
Dřevěný šindel štípaný3indel modřínový alpský

 

Štípaný a ručně strouhaný šindel

Šindele vyrábíme tradiční technologií – štípáním a následným ručním opracováním (strouháním). Vyrábíme v prvotřídní kvalitě, což je doloženo CERTIFIKÁTEM (stavební technické osvědčení). Při tomto tradičním postupu nedochází na rozdíl od řezaných šindelů k narušení dřevních vláken, a proto se šindele štípané vyznačují velkou pevností a dlouhou životností.

VÝROBA DŘEVĚNÉHO ŠINDELE, DRDLIK     ukázka šindele drdlik

Smrkovou kulatinu o průměru 25 až 55 cm si nařežeme na špalky v délkách 52 cm, někdy i 62 cm. U modřínu odštípneme běl. Špalky se rozštípnou na čtvrtiny, které se dále štípou na jednotlivé destičky v tloušťce cca 2,3 cm a 5 – 15 cm široké. Pro lepší představu, vypadá to jako, když rozkrájíte dort. Štípe se ručně nebo na speciálně upravené štípačce.

Drdlík- výroba dřevěného šindele z kmene

Štípáním nedochází k přerušení dřevních vláken, což je důležité pro nemožnost vzlínání vody do šindele, pro rychlý odtok vody po vláknech ze střechy a samozřejmě také na trvanlivost šindele. Proto i sklon střechy s dřevěným šindelem je velmi důležitý. Dá se říci, že čím větší sklon, tím delší životnost (od 45° více).

Poříz na dřevěné šindele valašské, drdlik

Po té se šindel upravují na speciálním truhlářském svěráku nazývaném strýček, dědek, koza a jiné názvy podle oblasti. Do něho se destička upne, přidržuje jednou nohou a upravuje, strouhá pořízem.  Povrch se jemně upraví, srovnají se případné nepravidelnosti a hlavně se vytvaruje péro. Poříz musí být dokonale nabroušený, aby dobře řezal vlákna a zůstal po něm hladký povrch. Vždy se pracuje se dřevem čerstvým, má lepší štípatelnost a lépe se strouhá. Jako poslední se vyfrézuje drážka do boku šindele.

DŘEVĚNÝ ŠINDEL VALAŠSKÝ, DRDLIK  DŘEVĚNÉ ŠINDELE, DRDLIK  DREVENÝ ŠINDEL, DRDLIK  štípaný šindel drdlík

 

Sušení a balení šindele

Vyrobený šindel se vyskládá pod střechou do hrání, kde se nechá vyschnout, cca 1 – 3 měsíce. Poté se zabalí do kulatého balíku po 1 m² (dvojité pokládky, 4 bm). Zkosený šindel se balí do balíků po 50 kusech.

Šindele vyrábíme na zakázku, přesto někdy bývá něco navíc - pro aktuální skladové množství a aktuální cenu nás prosím kontaktujte, uděláme Vám rozpočet ZDARMA ….. více.

 

dřevěné šindele štípaný sušení v hráních, drdlik  dřevěný šindel valašský, drdlík  dřevěný šindele valašský skladování  šindele dřevěné, drdlík

 

Rozměry a použití

 

rozměry dřevěného šindele, drdlík

 

 

Dřevěný šindel rovný, drdlik

Nejběžnější rozměry dřevěného šindele, typ Valašský (perodrážkou):

-          Šindel rovný

-          Šindel konický

 

Šindel konický, takzvaný nárožový nebo-li ,,skosek,, na pokrývání nároží a úžlabí.

dřevěný šindel konický, drdlik

 

TYP

DÉLKA

ŠÍŘKA

TLOUŠTKA

BALENÍ

POUŽITÍ

50 rovný

50 cm

5 – 15 cm

18 -22 mm

4 bm

Základní šablona- rovné části střechy

40 rovný

40 cm

 5 – 15 cm

18 -22 mm

4 bm

Ukončení hřebene, altánky, přístřešky

30 rovný

30 cm

5 – 15 cm

18 -22 mm

4 bm

Založení střechy, ukončení hřebene, altánky, přístřešky

50 konický

50 cm

5 – 15 cm

18 -22 mm

50 ks

Úžlabí, nároží, volská oka, věžičky

60 konický

60 cm

5 – 15 cm

18 -22 mm

50 ks

Úžlabí, nároží, volská oka, věžičky

 

V případě závazné objednávky lze vyrobit nový šindel přímo dle původního šindele, popřípadě dle Vašeho zadání.

 

TYPY ŠINDELŮ

Šindel můžeme rozdělit podle způsobu výroby na štípaný a řezaný a podle tvaru na valašský a alpský.

  • Alpský šindel se vyrábí zejména z modřínového dřeva štípáním. Nemá péro a drážku, klade se ve dvou nebo ve třech vrstvách. V alpských zemích ( Rakousko, Německo, Švýcarsko) se používá na střechy i fasády.
  • Valašský šindel se od alpského liší tím, že má na jedné straně vykrojenou drážku a na druhé je zkosen do úzkého břitu, který zapadá do drážky vedlejšího šindele. Vyrábí se zpravidla ze smrkového, méně často z modřínového nebo jiného dřeva. Výroba zahrnuje vysoký podíl ruční práce. Valašský šindel je možné použít jak na střechy, tak na stěny. Fasády chráněné šindelem mají vysokou odolnost před silným větrem a bočním deštěm. Z toho důvodu jsou často montovány na horské chaty. Při renovaci starých chalup chrání původní konstrukci a zároveň umožňují stavbě dýchat.
  • Štípaný šindel Tradičním ručním štípáním šindelů nedochází k přerušení dřevních vláken. Dřevo štípané po vláknech má hladký uzavřený povrch. To je základní předpoklad pro to, aby šindel nesál vodu a Vaše střecha vydržela co nejdéle.
  • Řezaný šindel Při výrobě řezaných šindelů je štípání špalků nahrazeno řezáním. Výroba řezaných šindelů je rychlejší a levnější. Řezáním ale dochází k přerušení dřevních vláken, takže takto vyrobený šindel má mnohem menší životnost než tradiční štípaný.
  • Jak poznáte řezaný a hoblovaný šindel? Plocha řezaného šindele je hrubá od přetržených vláken. Takový šindel bývá následně opracován hoblováním nebo frézováním, potom jsou na jeho povrchu patrné stopy (vlnky) po těchto činnostech. Přestože plochy takového šindele mohou být opracovány do hladka a šindel působí dokonalým dojmem, přerušená dřevní vlákna nasakují vodou a snižují životnost střechy.

 

Životnost

Životnost Vaší šindelové střechy je ovlivněna kvalitou šindelů (štípání a husté dřevo), jejich dostatečnou impregnací, odbornou pokládkou, sklonem střechy, ochranným olejovým nátěrem a mechanickým očištěním (kartáčováním, popř. tlakovou vodou), výměnou špatných šindelů- vše spadá do pravidelné údržby šindele (každých 3 – 5 let). Takto udržovaný a ošetřovaný šindel vydrží na Vaší střeše až 50 - 80 let.

 

Nátěr šindele

Po položení na střechu je ,,vždy nutné,, šindel natřít. Šindel je nejdůležitější chránit před sluncem a deštěm ….. více

 

Pokládka

Na Vaše přání zajistíme pokládku. Jednoduché krytí používáme například pro stodoly, různé přístřešky, střešní altány. Dvojité krytí s přesahem je vhodné pro obytné stavby….. více.

Na všechny výrobky (s montáží) je proto poskytována 10 let záruka.

 

 

Neváhejte nás kontaktovat a zeptejte se na cokoli na telefonním čísle: +420 608 87 28 27 nebo na e-mailové adrese: info@strecha-je-hra.cz , kde vám velmi rádi odpovíme na Vaše dotazy.

 

Děkujeme za Vaši přízeň, Váš tým Drdlík.

Zákaznický servis:
Ceník plast. šindel EUREKOCeník dřevěný šindel - Kalkulace střechy- Školení - Kontakt
Naše výrobky:
Dřevěný šindelPlastový šindelDřevěné obklady na zeď - Šindelové stříškyDřevěný žlab

Novinky z našeho blogu

Pozvánka na FORARCH
10.09.2020
Pozvánka na FORARCH
Stavební veletrh FOR ARCH: Termín konání: 22. - 26. 9. 2020 Místo konání: PVA EXPO Praha Letňany Náš stánek: hala č. 1 stánek č. 004 číst celé
Dřevěné šindele
21.08.2020
Dřevěné šindele
Dřevěné šindele Valašského typu, které mají pero a drážku, jsou ozdobou roubenek, srubů a jiných lidových či památkových staveb. číst celé
Dřevěné obkladové panely do koupelny – skvělé rozhodnutí nebo základ pro problémy?
15.06.2020
Dřevěné obkladové panely do koupelny – skvělé rozhodnutí nebo základ pro problémy?
Renovace koupelny je vždy náročná. Nezáleží na velikosti, vašich požadavcích ani možnostech. Pokaždé se jedná o celou řadu velkých zásahů, které na ně... číst celé
Buďte jiní díky dřevěným obkladům
11.05.2020
Buďte jiní díky dřevěným obkladům
Díky dřevěným obkladům bude vaše bydlení nápadité a kreativní. Umožňují proměnit vaše bydlení a dodat mu jedinečný charakter a styl. číst celé
Šindelové novinky do e-mailu!
Můžete se kdykoli odhlásit. Rozesíláme 1x za měsíc.

                      

OTÁZKY A ODPOVĚDI

 

ŠINDELOVÝ SLOVNÍK

 

EUREKO PLASTOVÝ ŠINDEL DDS 2

- Dřevěný šindel vs. Plastový šindel

- Přednosti plastové krytiny EUREKO

- Ceník EUREKO

- Co jste se nikde nedozvěděli!

        

 

více odpovědí na dřevěný a ploastový šindel

dřevěný šindel štípaný drdlík

 

 

Nerozumíte řeči našeho kmene?
Osvojte si správný ŠINDELOVÝ slovník.

Výroba dřevěného šindele    Smrkový šindel       

Alpský šindel    Řezaný šindel   Valašský šindel 

Hoblovaný šindel    Plastový šindel   Pokládka šindele  

Nátěr šindele    Sušení a balení šindele 

  SLOVNÍK- šindel dřevěný a plastový

                Drdlik- dřevěný a plastový šindel EUREKO

 

Copyright © JOSEF DRDLIK 1989 - 2020. Všechna práva vyhrazena.
 
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.